Steve Jobs ve Doğu Spiritüalizmi

Steve Jobs ve Doğu Spiritüalizmi

Fortune dergisinde ki bir haber, dünyada tam 700 milyon Iphone’nun kullanılmakta olduğunu söylüyor. Aynı haberde giderek Iphone sayısının arttığı ve 1 milyarı yakın zamanda bulacağı ön görülüyor. Peki bu Iphone’u hayatımıza sokan kişi nasıl birisiydi? Walter Isaacson, Steve Jobs biyografisinde hem Apple’ın tarihini anlatıyor hemde Steve’i.

Biyolojik annesi Alman Katolik, biyolojik babası ise Suriyeli Müslüman, küçük yaşlarından beri evlatlık olduğunu kendisi biliyor. Özel bir çocuk olduğunu annesi ve babası ona hep hissettiriyor. Üniversite yıllarında Zen ve doğu spiritüalizmi ile tanışıyor.  Üniversiteyi terk etse de doğu spiritüalizmini hiçbir zaman terk etmiyor. Etkilendiği Zen, onu hep sadelik arayışına itiyor. Bu nedenle şuan Iphone’larda tuş yok! Ipod’lar kendiliğinden ise kendiliğinden kapanma özelliğine sahip. Zen, Steve’ı hayat boyu etkiliyor, katı vejetaryan diyetleri uyguluyor ve bu diyetlerde yediği elmadan esinlenerek Apple ismini yaratıyor. Zen sanatına ve minimalizme o kadar bağlı ki evine eşya almıyor ve kanseri dahi vejeteryan diyetleri ile yenebileceğine inanıyor! Üniversiteyi bıraktıktan sonra özbenlik arayışı onu Hindistan’da gurusunu aramaya itiyor. 7 ay kaldığı Hindistan’da köy köy geziyor ve dizanteriye yakalanıyor. Özel seçilmiş ve aydınlanmış birisi olduğuna inanıyor. Şirket toplantılarına yalın ayak, tıraş olmadan, duş almadan gidiyor, tam bir hippi. Gençlik yıllarında hippi olan Steve, zaman geçtikçe  CEO olmaya giden yolda liderlik özelliklerini ortaya çıkarıyor. Bir ara Japonya’da manastıra katılmayı bile düşünüyor. Hatta öldükten sonra yakılmak fikrinden sonradan vazgeçiyor. Steve’in gençlik yıllarından itibaren her sene okuduğu kitap: Bir Yoginin Otobiyografisi. Ama hayatında bu kadar doğu spiritüalizmine bağlı birisi neden böyle hırslı? İnsanlara neden kaba davranıyor? Ve nasıl herkesin elinde taşıdığı ve metaryalizmi çağrıştıran Iphone’u üretiyor? Benim akılıma takılan sorular bunlar. Kitap 540 sayfa ama çok sürükleyici, ayaküstü tanıştığım birisi tavsiye etmişti. İyi ki alıp okumuşum.

2015-08-03-1438611445-5303452-stevejobs

Steve Jobs ve eşyasız evi

Steve Jobs ve Doğu Spiritüalizmi” üzerine bir yorum

  1. Arayışlar değil midir, İnsanı oradan oraya sürükleyen.Jops arayışlarında sadelik ve doğallığa ulaşmak isterken nasıl oldu da sanal dünya imparatorluğunun kapıları sonuna kadar açtı ?Kapitalizmin merkezine taht kurdu.Kitabı okumak kaçınılmaz. Ön tanıtım için teşekkürler

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s