Platon’un Devlet Kitabı

Platon’un Devlet Kitabı

Platon’un Devlet kitabını iki defa okudum ve bazı satırların altını çizdim. Bunun  nedeni, aklımıza gelip,  yanıt bulamadığımız sorulara yanıt vermeye çalışıyor olması.

Basit bir dille ele alacak olursak, niçin matematik öğreniyoruz? Hayatımızda ne işe yarayacak? Geometriye niye ihtiyacımız var? Doğaları farklı olsa da, kadınlarla erkekler eşit midir? Neden çocuklar müzik öğrenmeli, jimnastik yapmalı?  Adalet, ölçülülük, yüreklilik ve bilgelik nedir? Niye devletler kuruldu? Hangi yönetim biçimleri var ve hangileri iyidir? En önemlisi hayat nedir?

Kitabın sonlarına doğru insanlar başlıca üç gruptur diyor Platon. Bunlar bilgelik sevdalısı, zafer sevdalısı ve kazanç sevdalısıdır. Bu üç gruba hayatın en büyük zevklerini sorulduğunda kazanç sevdalısı, bilgi ve zaferin para getirmedikçe önemsiz olduğunu söyleyecektir. Zafer sevdalısı ise parayı aşağılık bir şey olarak görüp, bilgi de, şan şöhret getirmediği sürece zırvalık diyecektir. Bilgi sevdalısı, filozof, ise hayatın anlamını bulmanın ve bunun için mücadele etmenin en büyük zevk olduğunu söyleyecektir. Tartışmaların sonunda, bilgiyi bulmanın ve yenilikler öğrenmenin insan hayatında her şeyden daha tatlı olduğuna kanaat getiriyorlar.

“Aslında insan bu dünyadaki yolculuğu boyunca kendisini daima bilgi sevgisine adarsa ve kura çekimi sırasında da şansı biraz olsun yaver giderse, elçinin söylediği gibi hem bu dünyada mutlu yaşar, hem de bu dünya ile öte dünya arasındaki gidiş gelişlerinde zorlu yollardan geçmek yerine cennetlik ve güzel bir yol izler.”-Platon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s