Görünmeyen Ekonomi kitabı ve Kelebek etkisi

Görünmeyen Ekonomi kitabı ve Kelebek etkisi

1990’larda ABD’de suç oranı çok yüksektir ve o yıllarda uzmanların çoğu 2000 yılına gelindiğinde suç oranlarının daha da artacağını ve suçta patlama yaşanacağını söylemektedir. Ancak tam tersi gerçekleşir, 1990’dan sonra suç oranları düşmeye başlar. Bunun nedeni olarak bir çok yönetimsel, sosyal, siyasal değişiklikler gösteriliyor ama asıl nedeni nedir?

Suç oranlarının düşmesi nedeni, bir kelebek etkisi olayı aslında, 1973’te ülke genelinde kürtajın serbest bırakılmasıyla o yıllarda doğup yetişecek çocukların suçlulara dönüşmesi engellenmiştir.

“Kürtajla suç arasındaki bağlantı şunu söyler: hükümet bir kadına kürtajla ilgili kendi kararın verme hakkını tanıdığında, kadın genelde çocuğu iyi yetiştirme konumunda olup olmadığına dair iyi bir değerlendirme yapar. Eğer yetiştiremeyeceğine karar verirse, genelde kürtaj yolunu seçer.”

Kitapta bir başka örnek olarak da Romanya’da Komünist diktatörü olduktan bir yıl sonra 1966’da kürtajı yasaklayan Çavuşesku’nun, büyük çoğunluğu kürtaj yasağı olmasaydı hiç dünyaya gelmeyecek gençler tarafından 1989’da öldürülmesini anlatıyor.

Peki ebeveynler çocuğun doğmasına karar verirse nasıl bir yol izlemelidir, deyip ebeveyn olma ve çocuk yetiştirme yolları inceleniyor, daha fazla ilginç bilgiyi kitapta bulabilirsiniz. Kitabın orjinal ismi “Freakonomics”, Türkçesi “Görünmeyen Ekonomi” , iyi okumalar.

Görünmeyen Ekonomi kitabı ve Kelebek etkisi” üzerine bir yorum

  1. Kelebek etkisi ni önemsiz görünen olayların yaratığı sinerji ve enerji ile yapdığı değişim olarak bilirdim,ancak ekonomiye etkisini hiç düşünmemiştim .Kitap ilginç olmalı.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s